Sanktuarium na Olczy

W najbliższym sąsiedztwie pensjonatu jest miejsce szczególne, które trzeba zobaczyć. Jest nim sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem. Jest obiektem o bardzo charakterystycznej budowie i kształcie. Wiele osób specjalnie dla tej budowli odwiedza te strony. Każdy powinien odwiedzić ten jeden z ważniejszych obiektów sakralnych w Zakopanem.

Projekt budynku Sanktuarium

Sanktuarium to zawdzięcza swój niepowtarzalny wygląd dwójce utalentowanym, architektom. Profesorowi Tadeuszowi Gawłowskiemu z Politechniki Śląskiej oraz Pani mgr inż. Teresie Lisowka-Gawłowskie, która jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ogólna bryła kościoła składa się z pięciu, nierównej wysokości segmentów. Ułożone są tak, aby kształtem przypominały złożone do modlitwy ręce. Z drugiej strony, założenia architektoniczne nawiązywały do stromych, górskich dachów oraz strzelistych, pasm tatrzańskich.

Budowa sanktuarium

Początek tego procesu datowany jest na rok 1981, wtedy podjęto prace nad fundamentami tej pięknej budowli. Nie było to łatwym zadaniem, jednak obyło się bez większych kłopotów. Kaplica, na której powstał kościół, została wzniesiona pod wezwaniem i opieką Matki Boskiej Niepokalanej, Objawiającej Cudowny Medalik. Symboliczny kamień węgielny został wmurowany w ten kocioł w roku 1985. Trafił tam z Tatr, przed czym został poświęcony przez Ojca Świętego w Rzymie. Rytuały dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski. Kościół finalnie konsekrowano w 1988 roku.

Wystrój i wnętrze kościoła

Stojąc przed sanktuarium, pierwsze co się rzuca w oczy to piękne, dębowe drzwi. Kolejną ozdobą, która przykuwa uwagę to w pełni oryginalne, posiadające sto lat, odrzwia góralski, które są tłem dla pięty rzeźbionej przez pana Zygmunta Piekacza i Wojciecha Obrochtę. Po przeciwległej stronie można będzie zauważyć poświęcony kamień węgielny, na którym symbolicznie opierają się fundamenty tego sanktuarium. Tylna ściana budynku, wytworzona jest z drewna modrzewiowego. Wkomponowane są w nią masywne, stylizowane na góralskie drzwi, dzięki którym możliwie jest obejście ołtarza. Pierwszy segment sanktuarium wchodzi w skład prezbiterium, wraz ze stellami. Ołtarz, stworzony został z płyt, które są w całości z marmuru oraz płytami słwniowieckimi. Niesamowity klimat wnętrza jest potęgowany przez piękne witraże. Zostały one zaprojektowane przez Tadeusza Brzozowskiego, jako jedne z ostatnich w karierze tego znanego artysty. Na ich tle jest wykonany przez Michała Gąsienicę Szostaka, wizerunek patronki sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika. Reszta witraży została wykonana przez Macieja Kauczyńskiego. Jest na nich przedstawiona scena, jak patronka kościoła objawia się św. Katarzynie Laboure, która należała do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia we Francji. Matka Boska, podczas objawienia, przekazała siostrze, aby postarała się o wybicie i rozpowszechnienie medalika według wzoru, ponieważ wszyscy, którzy będą go posiadać, otrzymają wiele łask. Ostatecznie św. Katarzyna została kanonizowana w 1947 roku przez Papieża Piusa.


Zobacz więcej:
Uzdrowisko Rabka Zdrój - kliknij
Atrakcje w Rabce- kliknij

Oceń ten artykuł
(4 głosów)